Tlačová správa analytického inštitútu STEM
14. marec 2025
STEM: Výskum z Českej republiky, Rakúska a Slovenska ukazuje, akým predsudkom čelia osoby so zdravotným postihnutím pri vstupe na trh práce
Ľudia so skrytými zdravotnými postihnutiami, ako sú autizmus, duševné choroby alebo poruchy učenia, sa často stretávajú s nepochopením a spochybňovaním ich diagnóz a potrieb. Vyplýva to z rozsiahleho projektu, ktorý realizuje analytický inštitút STEM v Českej republike, na Slovensku, TENENET o.z a v Rakúsku v spolupráci s ATEMPO Betriebsgesellschaft mbH. Regionálna blízkosť a podobná veľkosť zapojených krajín nám umožňujú porovnať prístup trhu práce k ľuďom so zdravotným postihnutím.
Ako uvádza analytička STEM Klára Zajíčková, “Títo ľudia často uvádzali, že im niekto neveril, že majú nejaké obmedzenia, ak nie sú na prvý pohľad viditeľné.” Účastníci výskumu si následne vyberajú rôzne prístupy, ako sa dostať na trh práce. Niektorí sa snažia uspieť a radšej skrývajú svoje postihnutie (aspoň na začiatku), iní naň naopak upozorňujú, no stretávajú sa s predsudkovým odmietaním. Niektorí respondenti tiež poukázali na nedostatok spätnej väzby pri uchádzaní sa o prácu a nemožnosť zistiť, prečo nie sú vhodnými kandidátmi na danú pozíciu. “Toto je niečo, čo vidíme na celom trhu práce. Ako pre ľudí so zdravotným postihnutím, tak aj pre ľudí s určitými sociálnymi obmedzeniami. Frustrácia spojená s komunikáciou so zamestnávateľmi,” hovorí analytička Kateřina Broža, STEM.
Očakávania ľudí so zdravotným postihnutím sú úzko spojené s úrovňou štátnej podpory pre zamestnávateľov. Čím vyššia je podpora (napríklad daňové úľavy), ktorú zamestnávateľ môže získať, tým viac účastníci prieskumu veria, že zamestnávateľ by sa mal usilovať prispôsobiť pracovníkovi so zdravotným postihnutím. Na druhej strane však existujú aj obmedzenia spojené s nízkou úrovňou tejto podpory. “Česká republika a Slovensko zaostávajú za Rakúskom najmä v implementácii pravidiel ESG, kde už platia pomerne vysoké pokuty (50 000 EUR mesačne, STEM) za nedodržiavanie podmienok,” uvádza Anneliese Franz, vedúca vzdelávania.
Analýza ukazuje, že podľa ľudí s rôznymi typmi postihnutí zamestnávatelia nemajú dostatočnú predstavu o tom, aké pozície by mohli obsadiť ľudia so zdravotným postihnutím. Preto účastníci výskumu chcú vstúpiť do firiem ako sebaobhajcovia a rozprávať sa so zamestnávateľmi o tom, ako môžu využiť svoje zručnosti v ich spoločnosti a ako splniť ich potreby, aby došlo k vzájomnému pochopeniu. Patria sem nielen požiadavky na úpravy pracovného prostredia, ale aj vzdelávanie medzi kolegami a zamestnávateľmi.
Výskum ukazuje, že zamestnávatelia často nadhodnocujú finančné a organizačné nároky potrebných úprav. Väčšina opatrení, ako je práca na diaľku, bezbariérový prístup alebo jasne štruktúrovaná komunikácia, však vyžaduje len minimálne investície.
Analýzu vykonal Inštitút empirického výskumu STEM v rámci projektu Erasmus+ Sebaobhajcovia medzi ľuďmi so zdravotným postihnutím na podporu zamestnávania. Výskum využíva osobné pološtruktúrované rozhovory uskutočnené v Českej repxsublike (6), Rakúsku (4) a na Slovensku (4).
Súbory na stiahnutie
Kontakt
- Adresa a fakturačné údaje:
- TENENET o.z.
- Oravská 3083/4
- 903 01 Senec
- IČO: 42255015
- DIČ: 2023343729
- IBAN: SK34 0900 0000 0051 2870 7454
- Registrované na MV SR dňa 19.8.2011
- VVS/1-900/90-380 68
- Ak sa Vám činnosť nášho združenia
páči, podporte nás aj vy:
IBAN: SK04 0900 0000 0051 7574 8435 Č.ú.: 51 7574 8435/0900