O ČOM JE PROJEKT?
Projekt sa zameriava na prácu so znevýhodnenými mladými ľuďmi a na metódy a prístupy používané v rôznych sektoroch na zlepšenie ich sociálneho začlenenia. Jeho cieľom je riešiť otázku, ako možno urobiť prácu v oblasti inklúzie „odolnejšou voči kríze“ prostredníctvom medzisektorovej výmeny skúseností a metód práce s mládežou, formálnym vzdelávaním a organizáciami občianskej spoločnosti.
MYŠLIENKA: PREČO?
Kríza COVID-19 priniesla organizáciám a inštitúciám, ktoré pracujú s inklúziou znevýhodnených mladých ľudí, rôzne výzvy. Zároveň sa počas pandémie téma inklúzie vo vzťahu k mnohým z týchto (mládežníckych) skupín takmer úplne vytratila z oblasti verejného diskurzu a informovanosti verejnosti. Dištančné vzdelávanie, zatváranie verejných priestranstiev, nedostatok mimoškolských aktivít – všetky tieto a mnohé ďalšie opatrenia prijaté na riešenie krízy zintenzívnili izoláciu mladých ľudí ešte viac.
Mnohé organizácie a vzdelávacie inštitúcie vyvinuli kreatívne opatrenia na elimináciu tejto situácie, aby mohli osloviť a podporiť svoje cieľové skupiny aj v čase krízy. Výmena skúseností za hranicami vlastného pracovného prostredia umožňuje učiť sa jeden od druhého a ďalej rozvíjať vlastné odborné zručnosti.
Prostredníctvom tohto projektu posilníme organizácie a aktérov pracujúcich so znevýhodnenými mladými ľuďmi.
AKO TO UROBÍME?
a) Výmena skúseností a posilenenie medzisektorovej spolupráce
b) Vytvorenie súboru overených metód z rôznych sektorov
c) Vytvorenie a konsolidácia inkluzívnej siete, v ktorej budú zastúpené rôzne sektory
d) Medzinárodná výmena skúseností a poznatkov medzi sieťami v príslušných krajinách partnerských organizácií zapojených do projektu
AKTIVITY:
- Vytváranie sietí, hodnotenie potrieb a výmena metód na tému inklúzie mladých ľudí v Rakúsku a vo všetkých partnerských krajinách („inkluzívna platforma“)
- Spoločný vývoj súboru nástrojov medzisektorovej metodológie
- Medzinárodná študijná návšteva zameraná na výmenu informácií o metódach práce so znevýhodnenou mládežou (Slovensko a Rakúsko)
- Dve medzinárodné multiplikačné školenia, po ktorých nasleduje „pilotná fáza“ na testovanie metód a na ďalšiu a užšiu výmenu výsledkov
- Tvorba usmernení a workshopy pre novinárov, ktorí sa venujú problematike inklúzie mladých ľudí
ČO CHCEME DOSIAHNUŤ?
- Posilniť povedomie verejnosti o téme inklúzie (z pohľadu skúseností s krízou COVID-19);
- Rozvíjať prácu na začleňovaní znevýhodnených ľudí prostredníctvom medzisektorovej spolupráce (hlavne v oblasti mládeže) a urobiť ju stabilnejšou a odolnejšou voči kríze
- Posilniť organizácie a aktérov, ktorí pracujú v rôznych oblastiach zameraných na inklúziu mladých ľudí. Motto: “Spojte svoje sily a spoločne premýšľajte „out of the box“, inšpirujte sa a inšpirujte ostatných!”
- Poskytovať a šíriť súbor nástrojov, ktorý je výsledkom výmeny súseností a dobrej praxe
- Zlepšiť situáciu pre mladých ľudí so znevýhodnením a s obmedzenými príležitosťami
Kontakt
- Adresa a fakturačné údaje:
- TENENET o.z.
- Oravská 3083/4
- 903 01 Senec
- IČO: 42255015
- DIČ: 2023343729
- IBAN: SK34 0900 0000 0051 2870 7454
- Registrované na MV SR dňa 19.8.2011
- VVS/1-900/90-380 68
- Ak sa Vám činnosť nášho združenia
páči, podporte nás aj vy:
IBAN: SK04 0900 0000 0051 7574 8435 Č.ú.: 51 7574 8435/0900